pediatrs miega specialists

Miega speciālists - pediatrs

Miega speciālists - pediatrs

Pediatrs – miega speciālists nodarbojas ar zīdaiņu, bērnu un pusaudžu miega problēmu atklāšanu (diagnosticēšanu), ārstēšanu, novēršanu un pētīšanu.

Miegs ir dzīves pamatvajadzība, un izgulēties ir tikpat svarīgi kā elpot vai paēst. Miega laikā organisms aug, attīstās un atjaunojas, kā arī attīstās smadzenes un tas, kas apgūts, tiek saglabāts atmiņā. Nesen ir atklāta glimfātiskā sistēma, kas izvada no smadzenēm vielmaiņas gala produktus. Tas parasti notiek miegā. Tātad – ja miega ir par maz vai tas ir sliktas kvalitātes, būtiski tiek ietekmēta gan pašsajūta, gan ikdienas funkcionēšana. Tas attiecas gan uz bērniem, gan arī vecākiem, kuru miegu bieži vien ietekmē bērna gulēšanas problēmas.

Situācijas, kuras var palīdzēt risināt pediatrs – miega speciālists:

  • miegainība dienas laikā – grūtības palikt nomodā, regulāra iesnaušanās stundu vai lekciju laikā, diendusas,
  • bezmiegs: grūtības aizmigt, bieža mošanās naktī, pārāk agra mošanās no rīta,
  • staigāšana, runāšana miegā, nakts bailes, kā arī citi nakts notikumi,
  • krākšana, elpas aiztures miegā (obstruktīva miega apnoja un citi elpošanas traucējumi miegā),
  • nepatīkama sajūta kājās, kas patiprinās miera sajūtā (it sevišķi – pirms miega), bet pamazinās pie kustībām.

Vizītes laikā speciālists noskaidros sūdzības, iztaujās par paradumiem un citām veselības problēmām, kā arī varētu lūgt aizpildīt pašnovērtējuma skalas. Vizītes mērķis ir izprast pacienta problēmu un noteikt iespējamo diagnozi, kā arī, izvērtējot sūdzības un objektīvo atradi, nepieciešamības gadījumā rekomendēt turpmākos izmeklējumus (piemēram, miega izmeklējumu vai asins analīzes).

Miega medicīnā – it sevišķi bērniem – galvenā loma ir dzīvesstila piemērošanai, izglītošanai un dažādām psihoterapijas metodēm, bet medikamenti tiek lietoti samērā reti. Ņemot vērā, ka dažkārt miega problēmas var būt kā simptoms citām slimībām vai problēmām (piemēram, depresijai, trauksmei, alerģijai, adenoīdiem), pacientam tiks rekomendēts vērsties arī pie atbilstošajiem speciālistiem.

Padomi, kā sagatavoties konsultācijai pie pediatra – miega speciālista:

  • aizpildiet miega dienasgrāmatu – tā palīdz saprast diennakts ritmus, paradumus un problēmas apjomu. Ar dienasgrāmatas starpniecību ir vieglāk apjaust sakarības un izvērtēt miegam palīdzošos vai traucējošos faktorus, kā arī sekot līdzi tam, vai un kā paradumu maiņa palīdz uzlabot miega kvalitāti,
  • paņemiet līdzi veikto izmeklējumu un analīžu izdrukas, pat ja tie nav saistībā ar miegu,
  • ja bērns lieto kādus medikamentus, pierakstiet vai nofotografējiet nosaukumu un devas,
  • ja iespējams, nofilmējiet uztraucošās norises miegā (piemēram, elpas aiztures).

Sazinies ar mums

Datu pārzinis ir GK Neiroklīnika. Datu apstrāde notiek saskaņā ar Privātuma politiku