Psihiatrs

Sākums / Konsultācijas / Psihiatrs

Psihiatrs Rīgā – Konsultācijas un Izmeklējumi

Docente-dr.-med-Jeļena-Vrubļevska-Psihiatre

Psihiatrs – ārsts un uzticības persona

Stress, nervozitāte, nomākts garastāvoklis… Šādas un līdzīga rakstura sūdzības nav nekāds retums, un cilvēki tajās mēdz dalīties, taču, tiklīdz tiek pieminēta psihiatra palīdzība, ieraujas kā čaulā. Aizspriedumi ir nevietā. Psihiatrs ir profesionālis, kurš vislabāk novērtēs, kāda veida palīdzība Jums ir nepieciešama un vai aiz garastāvokļa svārstībām neslēpjas saslimšana, kas prasa arī atbilstošu ārstēšanu.

Bezmiegs un spēku izsīkums var piemeklēt katru. Iemesls bieži vien ir drudžainais dzīves ritms un pārslodze. Dažam pietiek ar nelielu atpūtu, lai atgūtu spēkus, citu nomāktība tik ātri nepamet. Iespējams, tam par iemeslu ir kāda psihiska problēma. Cilvēki diemžēl šādus signālus pārāk bieži ignorē.

Ceļš līdz psihiatram stipri novēlots un nevajadzīgi garš mēdz būt vairāku iemeslu dēļ – no vienas puses, kavē bailes un neticība, ka kāds spēs palīdzēt. No otras puses, tie ir stereotipi, ka vizīte pie psihiatra nozīmē atzīt sevi par jukušu, ka par šādu apmeklējumu ir jākaunas un ka zāļu iespaidā cilvēks zaudēs savu „es”. Malds ir arī domāt, ka psihiatra darba lauks ir šizofrēnija un citas smagas psihiskās slimības, bet ar nomāktu garastāvokli un bezmiegu katram pašam jātiek galā. Aplam! Tikai vizīte pie psihiatra parādīs, vai tā bija lietderīga. Jau pirmais solis ir uzvara – pirms apmeklējuma Jūs, visticamāk, būsiet veicis nelielu inventarizāciju sevī un uzdrošinājies iestāties par savu psihisko komfortu.

Psihiatrija ir viena no medicīnas nozarēm. Psihiatri, līdzīgi kā citu specialitāšu ārsti, nodarbojas ar slimības cēloņu izpēti, diagnostiku un ārstēšanu, tikai šoreiz ārsta uzmanības lokā ir psihiski traucējumi un slimības. Psihiatrs ir Jūsu uzticības persona, kas, balstoties uz savstarpēju uzticēšanos un rūpīgu darbu, var noteikt Jums vispiemērotāko terapiju un zāles.

Kā noritēs pirmā vizīte pie psihiatra?

Lai noskaidrotu psihisko traucējumu raksturu, svarīga ir saruna. Psihiatra vizītei vajadzētu jau iepriekš sagatavoties un apsvērt savas atbildes uz jautājumiem par sūdzību raksturu, izteiktību un ilgumu, kā arī atcerēties galvenos savas dzīves notikumus un situācijas, kuras Jūs visvairāk ir ievainojušas. Psihiatrs Jūs noteikti iztaujās arī par slimībām, ar kurām sirgstat, kā arī interesēsies, kādus medikamentus lietojat. Ja Jūsu rīcībā ir dati par iepriekšējiem izmeklējumiem un ārstēšanos, noteikti neaizmirstiet paņemt tos līdzi.

Ārsts, iespējams, nozīmēs arī papildu izmeklējumus. Tās var būt gan klīniskās analīzes, gan hormonālie izmeklējumi, gan elekroencefalogrāfija un datortomogrāfija. Tā kā psihiska rakstura problēmas var būt cieši saistītas ar citām saslimšanām, ļoti iespējams, ka procesā tiks iesaistīti arī citi speciālisti, tostarp neirologs, endokrinologs, psihoterapeits, narkologs, ģimenes ārsts vai kāds cits speciālists.

Ja liekas, ka drošāk jutīsieties, ja blakus būs kāds no tuviniekiem, ņemiet viņu līdzi. Jūsu partneri un draugi var sniegt vērtīgu informāciju dakterim, kā arī ārstēšanās procesā dāvāt Jums pleca sajūtu.

Pēc palīdzības pie psihiatra griezieties, ja Jums ir sūdzības par –

  • nomāktu garastāvokli;
  • garastāvokļa svārstībām;
  • miega traucējumiem, kas var izpausties gan kā grūtības iemigt, gan trausls miegs, bezmiegs, agra mošanās un miegainība dienas laikā;
  • trauksmes sajūtu;
  • panikas lēkmēm;
  • hronisku nogurumu;
  • apetītes trūkumu vai nekontrolējamu pārēšanos;
  • ilgstošu stresu;
  • reiboni vai sāpēm, kas ar zināmu regularitāti atkārtojas.

Arī tad, ja šajā sarakstā neatrodas savu rūpju iemeslu, bet jūtat, ka psihiskas problēmas Jums neļauj adaptēties vidē un traucē saskarsmē, noteikti ir vērts uzmeklēt psihiatru. Palīdzība var izrādīties nepieciešama arī tad, ja nezināt, kā tikt galā ar sarežģītām dzīves situācijām, tostarp šķiršanos vai tuvinieka zaudējumu.

Palīdzība

Kad psihiatrs būs Jūs uzklausījis un noskaidrojis problēmas cēloni, viņš piedāvās arī ārstēšanu. Tā var būt gan psihoterapija, gan arī medikamentoza ārstēšana, taču visbiežāk tiks piedāvāts kā viens, tā otrs, jo, abus kombinējot, parasti izdodas arī sniegt visefektīvāko palīdzību. Iespējams, ārsts par vēlamu atzīst arī sarunu ar psihologu.

Mūsu klīnikā psihiatrs ir uzticības persona, kurai cilvēks reizumis atklājas pat vairāk nekā tuviniekiem. Protams, tas nenotiek pirmajā tikšanās reizē, bet ir kopīga darba rezultāts. Psihiatrs uzklausīs un palīdzēs dažādās situācijās – gan neirotisku traucējumu gadījumā, gan pie depresijas, gan arī dažādu citu psihiskās veselības problēmu gadījumā. Mūsu dakteri ir savas nozares profesionāļi un regulāri papildina savas zināšanas, lai sniegtu optimālu palīdzību ikvienam.