Psihiatrs

Psihiatrs: konsultācijas un izmeklējumi

Psihiatrs: ārsts un uzticības persona

Stress, nervozitāte, nomākts garastāvoklis… Šādas un līdzīgas sūdzības nav nekāds retums un cilvēki mēdz tajās dalīties, taču, tiklīdz tiek pieminēta psihiatra palīdzība, ieraujas kā čaulā. Aizspriedumi ir nevietā. Psihiatrs ir profesionālis, kurš vislabāk novērtēs, kāda veida palīdzība ir nepieciešama un vai aiz garastāvokļa svārstībām neslēpjas saslimšana, kas prasa arī atbilstošu ārstēšanu.

Psihiatrs Rīgā

Bezmiegs un spēku izsīkums var piemeklēt katru. Cēlonis bieži vien ir drudžainais dzīves ritms un pārslodze. Dažam pietiek ar nelielu atpūtu, lai atgūtu spēkus, citu nomāktība tik ātri nepamet. Iespējams, cēlonis tam ir kāda psihiska problēma. Cilvēki diemžēl šādus signālus pārāk bieži ignorē.

Ceļš līdz psihiatram stipri novēlots un nevajadzīgi garš mēdz būt vairāku iemeslu dēļ: no vienas puses, kavē bailes un neticība, ka kāds spēs palīdzēt. No otras puses, tie ir stereotipi, ka vizīte pie psihiatra nozīmē atzīt sevi par jukušu, ka par šādu apmeklējumu ir jākaunas un ka zāļu iespaidā cilvēks zaudēs savu “es”. Maldīgi ir arī domāt, ka psihiatra darbalauks ir šizofrēnija un citas smagas psihiskās slimības, bet ar nomāktu garastāvokli un bezmiegu katram pašam ir jātiek galā. Aplami! Tikai vizīte pie psihiatra parādīs, vai tā bija lietderīga. Jau pirmais solis ir uzvara: pirms apmeklējuma, visticamāk, būsiet veicis nelielu inventarizāciju sevī un uzdrošinājies iestāties par savu psihisko komfortu.

Psihiatrija ir viena no medicīnas nozarēm. Psihiatri, līdzīgi kā citu specialitāšu ārsti, nodarbojas ar slimības cēloņu izpēti, diagnostiku un ārstēšanu, tikai šoreiz ārsta uzmanības lokā ir psihiski traucējumi un slimības. Psihiatrs ir jūsu uzticības persona, kas, pamatojoties uz savstarpēju uzticēšanos un rūpīgu darbu, var noteikt vispiemērotāko terapiju un zāles.

Vizīte pie psihiatra

Kā noritēs pirmā vizīte pie psihiatra?

Lai noskaidrotu psihisko traucējumu raksturu, svarīga ir saruna. Psihiatra vizītei vajadzētu jau iepriekš sagatavoties un apsvērt savas atbildes uz jautājumiem par sūdzību raksturu, izteiktību un ilgumu, kā arī atcerēties galvenos savas dzīves notikumus un situācijas, kas visvairāk ir ievainojušas. Psihiatrs noteikti iztaujās arī par slimībām, ar kurām sirgstat, kā arī interesēsies, kādus medikamentus lietojat. Ja jūsu rīcībā ir dati par iepriekšējiem izmeklējumiem un ārstēšanos, noteikti neaizmirstiet paņemt tos līdzi.

Ārsts, iespējams, noteiks arī papildu izmeklējumus. Tās var būt gan klīniskās analīzes, gan hormonālie izmeklējumi, gan elektroencefalogrāfija un datortomogrāfija. Tā kā psihiska rakstura problēmas var būt cieši saistītas ar citām saslimšanām, ļoti iespējams, ka procesā tiks iesaistīti arī citi speciālisti, tostarp neirologs, kardiologs, psihoterapeits, narkologs, ģimenes ārsts vai cits speciālists.

Ja liekas, ka drošāk jutīsieties, ja blakus būs kāds no tuviniekiem, ņemiet viņu līdzi. Tuvinieki var sniegt vērtīgu informāciju ārstam, kā arī ārstēšanās procesā dāvāt pleca sajūtu.

Palīdzība

Vērsieties pēc palīdzības pie psihiatra, ja ir sūdzības par:

  • nomāktu garastāvokli;
  • garastāvokļa svārstībām;
  • miega traucējumiem, kas var izpausties gan kā grūtības iemigt, gan trausls miegs, bezmiegs, agra mošanās un miegainība dienā;
  • trauksmes sajūtu;
  • panikas lēkmēm;
  • hronisku nogurumu;
  • apetītes trūkumu vai nekontrolējamu pārēšanos;
  • ilgstošu stresu;
  • reiboni vai sāpēm, kas atkārtojas ar noteiktu regularitāti.

Arī tad, ja šajā sarakstā neatrodat savu rūpju cēloni, bet jūtat, ka psihiskas problēmas neļauj adaptēties vidē un traucē saskarsmē, noteikti ir vērts vērsties pie psihiatra. Palīdzība var izrādīties nepieciešama arī tad, ja nezināt, kā tikt galā ar sarežģītām dzīves situācijām, tostarp šķiršanos vai tuvinieka zaudējumu.

Palīdzība

Kad psihiatrs būs uzklausījis un noskaidrojis problēmas cēloni, viņš piedāvās arī ārstēšanu. Tā var būt gan psihoterapija, gan arī medikamentoza ārstēšana, taču visbiežāk tiks piedāvāts kā viens, tā otrs, jo, abus kombinējot, parasti izdodas arī sniegt visefektīvāko palīdzību. Iespējams, ārsts par vēlamu atzīst arī sarunu ar psihologu.

Mūsu klīnikā psihiatrs ir uzticības persona, kurai cilvēks reizumis atklājas pat vairāk nekā tuviniekiem. Protams, tas var nenotikt pirmajā tikšanās reizē, bet ir kopīga darba rezultāts. Psihiatrs uzklausīs un palīdzēs dažādās situācijās: gan neirotisku traucējumu, gan depresijas, gan arī dažādu citu psihiskās veselības problēmu gadījumā. Mūsu ārsti ir savas nozares profesionāļi un regulāri papildina savas zināšanas, lai sniegtu vislabāko palīdzību ikvienam.

Sazinies ar mums

Datu pārzinis ir GK Neiroklīnika. Datu apstrāde notiek saskaņā ar Privātuma politiku