Noderīgi
Kā algologs ārstē hroniskas galvassāpes, migrēnu?
Algologs, pirmkārt, spēs atšķirt dažādus galvas sāpju veidus un attiecīgi pielāgos terapiju. Pirmais, kas būtu jādara – jāizslēdz tā dēvētos sarkano karogu simptomus, tad būtu jāanalizē galvas sāpju dienasgrāmata. Galvassāpju dienasgrāmata ir instruments, kas palīdz pacientiem un ārstiem uzzināt vairāk par galvassāpju cēloņiem, raksturu un intensitāti. Tā ir dienasgrāmata, kurā pacients reģistrē savas galvassāpes, to izpausmes, cēloņus un to, kādas darbības vai ārstēšanas palīdzēja vai nē.
Galvassāpes mēdz būt ļoti dažādas un var arī kombinēties savā starpā:
1. Tenzijas tipa jeb saspringuma galvassāpes.
Tenzijas tipa jeb saspringuma galvassāpes: šīs galvassāpes izraisa spriedze vai spazmas kakla un galvas muskuļos. To var izraisīt nepareiza stāja, garastāvokļa svārstības un stresa situācijas. Tās iespējams ārstēt gan medikamentozi, gan veicot blokādes saspringtos muskuļu punktos.
2. Migrēna.
Migrēna ir smagas galvassāpes, kas parasti skar tikai vienu pusi galvas. To var pavadīt citi simptomi, piemēram, nepatika pret spilgtu gaismu, skaņām un smaržām, kā arī slikta dūša un vemšana. Ja tās ir biežas un traucē darbaspējas un ikdienas darbus, algologs var piedāvāt gan lēkmju terapiju, gan ikdienas fona terapiju.
3. Klastera galvassāpes
Klastera galvassāpes: šīs galvassāpes ir ļoti intensīvas sāpes acī vai aiz acs un parasti skar vienu pusi galvas, tās var pavadīt aizlikts deguns, acs asarošana, sejas svīšana un plakstiņa noslīdējums. Parasti notiek periodiski. Tās biežāk izpaužas vīriešiem. Ir iespējama profilaktiska medikamentoza terapija un specifiskā lēkmju terapija ar skābekļa inhalācijām.
4. Sekundārās galvassāpes:
Sekundārās galvassāpes: šīs galvassāpes ir izraisītas citu medicīnisku stāvokļu, piemēram, smadzeņu traumu, infekciju, smadzeņu audzēju vai citu slimību, klātbūtnē.
5. Okcipitālās galvas sāpes
Okcipitālās galvas sāpes jeb galvassāpes, ko izsauc pakauša nerva saspiedums – stipras lēkmjveidīgas galvas sāpes, kas sākas pakausī. Tās provocē galvas pagriešana vai atliekšana kā arī kakla muskuļu saspringums. Ir iespējama medikamentoza terapija, kā arī pakauša nerva blokāde ultrasonografijas kontrolē vai tā radiofrekvences ablācija.
Galvassāpēm var būt dažāda intensitāte un tās var izpausties kā vienkāršs diskomforts vai kā smagas un sarežģītas medicīniskas problēmas. Ja jums ir biežas, ikdienas vai intensīvas galvassāpes, jums vajadzētu konsultēties ar algologu, lai noteiktu pareizu diagnozi un saņemtu piemērotu ārstēšanu.
GK Neiroklīnikas algologi pārzinot šos sāpju mehānismus palīdzēs jums atrast drošākās metodes, kuras ir balstītas uz zinātniskajiem pierādījumiem. GK Neiroklīnika ir viena no pirmajām Latvijā, kura nodrošina agrīnu un mūsdienīgu diagnostiku, kā arī ārstēšanu. Gaidīsim Jūs mūsu klīnikā – Rīgā, Brīvības gatve 410.