Spirogrāfija

Sākums / Pakalpojumi / Spirogrāfija
Spirogrāfija un spirogrāfija ar bronhodilatācijas pārbaudi

Spirogrāfija

Spirogrāfija ir vienkāršākā elpošanas pārbaudes metode. Tas ir viegli veicams un nesāpīgs izmeklējums. Spirogrāfiju ir ieteicams veikt gandrīz visiem pacientiem ar elpceļu slimībām, piemēram, hronisku bronhītu. Arī tad, ja pacients sūdzas par elpas trūkumu, šis izmeklējums ļaus pateikt, vai problēma ir elpceļos vai jāmeklē kāds cits iemesls.

Spirogrāfija ir metode, ar kuras palīdzību var spriest par elpceļu caurlaidību un plaušu tilpumu. Šo metodi, bieži kombinācijā ar bronhu dilatācijas pārbaudi, izmanto, lai diagnosticētu obstruktīvas bronhu slimības (piemēram, astmu un hronisku obstruktīvu plaušu slimību). Ar spirogrāfijas palīdzību var arī noteikt, vai plaušu tilpums ir pietiekams vai samazināts, kas var būt raksturīgi dažādām slimībām (sirds mazspējai, mugurkaula deformācijām, adipozitātei, intersticiālām plaušu slimībām).

Procedūras ilgums

Aptuveni 30 minūtes.

Sagatavošanās

Ir nepieciešama sagatavošanās. Pirms izmeklējuma ir nepieciešams ievērot ārsta norādījumus. Skatīt tālāk.

Sajūtas

Izmeklējums ir neinvazīvs un nesāpīgs.

Ierobežojumi

Nav vēlams pēc nesenām operācijām (mazāk nekā pirms 1 mēneša).

Metodes priekšrocības

Palīdz atšķirt iespējamo elpas trūkuma iemeslu.

Rezultāti

Pacientiem, kam dažādu iemeslu dēļ ir ierobežotas kognitīvās funkcijas, izmeklējums var būt neinformatīvs.

Kas ir spirogrāfija

Spirogrāfija ir plaušu ārējās elpošanas jeb ventilācijas funkcijas pārbaude. Skrīninga diagnostikas metode palīdz noteikt plaušu tilpumu, gaisa plūsmas ātrumu elpceļos, kā arī to lieto diagnozes precizēšanai hronisku plaušu slimību gadījumā.

Ar spirogrāfijas palīdzību var arī noteikt, vai plaušu tilpums ir pietiekams vai samazināts, kas var būt raksturīgi dažādām slimībām (sirds mazspējai, mugurkaula deformācijām, adipozitātei, intersticiālām plaušu slimībām). Šī metode palīdz atšķirt arī iespējamo elpas trūkuma iemeslu.

Spirogrāfiju veic arī pirms lielākām plaušu operācijām, lai izvērtētu, kāds ir operācijas risks un prognozējamā dzīves kvalitāte.

Spirogrāfiju var apvienot ar bronhu dilatācijas pārbaudi

Tas nozīmē, ka pacientam pēc spirogrāfijas lūdz ieelpot medikamentu, kas spēj paplašināt sašaurinātus elpceļus, un pēc 15 minūtēm spirogrāfiju atkārto. Ja elpceļu diametrs ir būtiski palielinājies, var apstiprināt aizdomas par astmu. Spirogrāfiju var arī apvienot ar bronhu provokācijas pārbaudi: pēc pirmās spirogrāfijas pacientam lūdz ieelpot vielu (metaholīnu), kas sašaurina elpceļu diametru, ja elpceļu gļotāda ir pastiprināti jutīga. Veicot atkārtotas metaholīna inhalācijas pieaugošās koncentrācijas, atkārtotās spirogrāfijās novērtē, vai elpceļi sašaurinās. Ja tā notiek, ir ticama astmas diagnoze.

Spirogrāfija ir metode, ar kuras palīdzību var novērot slimības gaitu, novērtēt ārstēšanas efektivitāti.

Izmeklējuma principi

Izmeklējuma laikā pacientam ir jāelpo caur muti īpašā caurulītē, veicot dziļu ieelpu, pēc tam strauju, spēcīgu, sešas sekundes ilgu izelpu. Tas ļauj noteikt un pierakstīt datus gan par pacienta plaušu tilpumu jeb izplešanās spēju, gan par gaisa plūsmas ātrumu elpceļos.

Izmeklējuma rezultāti, kurus izvērtē plaušu ārsts – pneimonologs -, palīdz noskaidrot, vai elpas trūkums rodas tādēļ, ka pacientam ir apgrūtināta gaisa plūsma elpceļu sašaurinājuma dēļ, kā tas ir bronhiālās astmas vai hroniskas obstruktīvas plaušu slimības (HOPS) gadījumā, vai tādēļ, ka ir samazināta plaušu izplešanās. Tās iemesls var būt gan sirds un asinsvadu slimības, gan pārmērīga aptaukošanās, gan problēmas ar mugurkaulu, piemēram, kifoskolioze, gan dažādas retas plaušu slimības.

Sagatavošanās procedūrai

  • Rītā pirms izmeklējuma nevajadzētu lietot elpceļus paplašinošus medikamentus (galvenokārt inhalatorus vai teofilīna preparātus tabletēs).
  • Vienu stundu pirms izmeklējuma nedrīkst smēķēt.
  • 12 stundas pirms izmeklējuma nedrīkst lietot īsas darbības bronhus paplašinošus līdzekļus.
  • 24 stundas pirms – ilgas darbības bronhus paplašinošus līdzekļus.

Uzziniet vairāk par elpas trūkuma iemesliem

Speciālisti